Budyń
Administrator
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 165
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/88 Skąd: Warszawa/Spirit of 84
|
Wysłany: Nie 12:12, 15 Lip 2007 Temat postu: Radio - tutorial |
|
|
INSTRUKCJA OBSŁUGI RADIA
Krok 1
Wchodzimy na [link widoczny dla zalogowanych]
Krok 2
[link widoczny dla zalogowanych]
Krok 3
Wchodzimy w zakładkę „be a server”, zapoznajemy się z treścią licencji, przechodzimy na stronę [link widoczny dla zalogowanych] i ściągamy serwer odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego, dla Windows jest to [link widoczny dla zalogowanych]
Krok 4
Wchodzimy w zakładkę „be a D.J”, stamtąd ściągamy plik odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego, dla Windows jest to plik [link widoczny dla zalogowanych]
Krok 5
Po ściągnięciu i zainstalowaniu obu plików, odpalamy z folderu program files, z folderu „Shoutcast DNAS” program ShoutCAST DNAS Gui.
Krok 6
Konfiguracja Winampa
Wchodzimy w preferencje, klikamy tam w opcje DSP/effect, następnie w Nullsoft Shoutcast. Wtedy pojawi nam się okienko z właściwościami stacji, w którym konfigurujemy takie rzeczy jak nazwa i gatunek. Pola na hasło nie ruszamy, podobnie jak pola z bitratem, który nie powinien być za wysoki. Okienko ma 4 zakładki. Zaczynamy od zakładki drugiej, „output”, w niej zaś najpierw wchodzimy w „yellowpages” w której tworzymy coś w rodzaju wizytówki stacji. U mnie wygląda to w ten sposób:
Krok 7
Jeżeli mamy włączony serwer (krok 5) , w winampie w preferencjach oznaczamy przy zaznaczonym DSP/effect, w okienku po prawej opcję Nullsoft shoutcast source. Jeżeli nasz winamp gra, w tym momencie powinniśmy uzyskac połączenie z serwerem. Muzyka musi być już włączona, w przeciwnym razie pokaże się komunikat o braku źródła dźwięku i zostaniemy wyrzuceni z serwera. O tym trzeba pamiętać również w trakcie emisji. Zakładając, ze wszystko jest ok., okno serwera będzie wyglądało tak:
Jeśli radio gra prawidłowo, pozostałe okienka radyjka wyglądają tak:

Krok 8
Chociaż dźwięk idzie w formacie mp3 możemy puszczać muzykę z plików mp3, Wave, ogg i wma. Jeżeli zas chcemy coś powiedzieć, w zakładce „input” zmieniamy „winamp” na kartę dźwiękową. Jeśli mamy prawidłowo podłączony mikrofon będzie nas wtedy słychać. Należy jednak pamiętać o tym, że choć my wtedy słyszymy dobrze i siebie i muzykę, słuchacz słyszy tylko nas. Dlatego gdy już powiemy, co mamy do powiedzenia, należy pamiętać o natychmiastowym przełączeniu źródła dźwięku z powrotem. W przeciwnym razie słuchacz zamiast muzyki usłyszy tylko nasz oddech i stukanie w klawiaturę. Na obrazku – okienko w momencie przełączenia na mikrofon.
kilka uwag na koniec:
pamiętajcie o następujących rzeczach
Nie może być zbyt długiej ciszy - jeżeli transmisja zostanie przerwana, zostaniecie wyrzuceni z serwera. Gdy włączycie następną mp3 połaczenie się zapewne odnowi bez komplikacji i automatycznie, jednak może być to wkurwiające dla słuchaczy.
Sygnał, który wychodzi od was, do słuchaczy dociera z poślizgiem ok. minuty - dwóch, zależy od szybkości łączy.
Czasem shoutcast potrzebuje chwili, by złapać sygnał, zawsze lepiej nadawać na próbę kilka minut wcześniej przed zaplanowanym początkiem audycji. Ja z reguły zawsze zaczynam nadawanie jakieś 15 minut przed podaną godziną startu.
I jeszcze raz przypominam o tym, by przełączać źródło sygnału z karty (gdy mówimy) na winampa, gdy tylko powiemy, co chcieliśmy powiedzieć. Podczas normalnej emisji najbezpieczniej jest nie mieć na wierzchu tego okienka, bo można niechcący przeł.aczyć coś ruszając myszą. W związku z poślizgiem przez kilka minut możemy się nawet nie zorientować, że słuchacze słyszą coś dziwnego zamiast muzyki.
Aha - no i warto pamiętać o prawidłowych tagach mptrójek.
To chyba tyle, prościej tego nie wytłumaczę. Przy pisaniu tego tekstu posiłkowałem się [link widoczny dla zalogowanych]i napisaną przez Roba i T.R na tymczasowej kwaterze.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Budyń dnia Pon 14:22, 14 Kwi 2014, w całości zmieniany 1 raz
|
|